2015 Oscar Winners!
By Shirl –
The 87th Academy Awards were held last night in Hollywood, Los Angeles. The show was hosted by Neil Patrick Harris and also showcased performances by Lady Gaga, Maroon 5's Adam Levine, John Legend and more. Check out our DVD and Blu-ray range of 2015 Oscar nominees in stock now or available for pre-order.
Here's the full list of the winners for each of the 2015 Academy Awards:
Best Picture
Winner: Birdman
American Sniper
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash
Best Actor
Winner: Eddie Redmayne, The Theory of Everything
Michael Keaton, Birdman
Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
Steve Carell, Foxcatcher
Bradley Cooper, American Sniper
Best Actress
Winner: Julianne Moore, Still Alice
Marion Cotillard, Two Days One Night
Felicity Jones, The Theory of Everything
Rosamund Pike, Gone Girl
Reese Witherspoon, Wild
Best Supporting Actor
Winner: JK Simmons, Whiplash
Robert Duvall, The Judge
Ethan Hawke, Boyhood
Edward Norton, Birdman
Mark Ruffalo, Foxcatcher
Best Supporting Actress
Winner: Patricia Arquette, Boyhood
Laura Dern, Wild
Emma Stone, Birdman
Meryl Streep, Into the Woods
Keira Knightley, The Imitation Game
Best Director
Winner: Alejandro González Iñárritu, Birdman
Richard Linklater, Boyhood
Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel
Morten Tyldum, The Imitation Game
Bennett Miller, Foxcatcher
Best Adapted Screenplay
Winner: The Imitation Game
American Sniper
Inherent Vice
Theory of Everything
Whiplash
Best Original Screenplay
Winner: Birdman
Boyhood
Foxcatcher
The Grand Budapest Hotel
Nightcrawler
Best Foreign Language Film
Winner: Ida
Leviathan
Tangerines
Timbuktu
Wild Tales
Best Documentary Feature
Winner: Citizenfour
Last Days in Vietnam
Virunga
Finding Vivian Maier
The Salt of the Earth
Best Documentary Short Subject
Winner: Crisis Hotline: Veterans Press 1 – Ellen Goosenberg Kent,
Dana Perry
Joanna – Aneta Kopacz
Our Curse – Tomasz Sliwinski, Maciej Slesicki
The Reaper – Gabriel Serra
White Earth – Christian Jensen
Best Original Song
Winner: John Legend and Common, “Glory”
(Selma)
Gregg Alexander, Danielle Brisebois, Nick Lashley, and Nick Southwood, “Lost
Stars” (Begin Again)
Shawn Patterson, Joshua Bartholomew, Lisa Harriton, and the Lonely Island,
“Everything Is Awesome” (The Lego Movie)
The-Dream, “Grateful” (Beyond the Lights)
Glen Campbell, “I’m Not Gonna Miss You” (Glen Campbell…I’ll
Be Me)
Best Original Score
Winner: Alexandre Desplat, The Grand Budapest
Hotel
Johann Johannsson, The Theory of Everything
Alexandre Desplat, The Imitation Game
Hans Zimmer, Interstellar
Gary Yershon, Mr. Turner
Best Animated Feature
Winner: Big
Hero 6
Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of Princess Kaguya
Best Visual Effects
Winner: Interstellar
Captain America: The Winter Soldier
Dawn of the Planet of the Apes
Guardians of the Galaxy
X:Men: Days of Future Past
Best Film Editing
Winner: Whiplash
American Sniper
Boyhood
Grand Budapest Hotel
Imitation Game
Best Cinematography
Winner: Emmanuel Lubezki, Birdman
Dick Pope, Mr. Turner
Robert D. Yeoman, The Grand Budapest Hotel
Ryszard Lenczewski and Łukasz Żal, Ida
Roger Deakins, Unbroken
Best Sound Editing
Winner: American Sniper
Interstellar
Unbroken
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Birdman
Best Sound Mixing
Winner: Whiplash
American Sniper
Birdman
Unbroken
Interstellar
Best Costume Design
Winner: Milena Canonero, The Grand
Budapest Hotel
Colleen Atwood, Into the Woods
Anna B. Sheppard, Maleficent
Jacqueline Durran, Mr. Turner
Mark Bridges, Inherent Vice
Best Production Design
Winner: Adam Stockhausen and Anna Pinnock, The Grand
Budapest Hotel
Suzie Davies and Charlotte Watts, Mr. Turner
Dennis Gassner and Anna Pinnock, Into the Woods
Nathan Crowley, Garry Fettis, and Paul Healy, Interstellar
Maria Djurkovic, The Imitation Game
Best Makeup and Hairstyling
Winner: The Grand Budapest Hotel
Guardians of the Galaxy
Foxcatcher
Best Short Film, Live Action
Winner: Mat Kirkby, director and James Lucas, The Phone Call (RSA
Films)
Oded Binnun and Mihal Brezis, Aya (Chasis Films)
Michael Lennox, director, and Ronan Blaney, Boogaloo and Graham (Out of
Orbit)
Hu Wei and Julien Féret, Butter Lamp (La Lampe au Beurre de Yak) (AMA
Productions)
Talkhon Hamzavi and Stefan Eichenberger, Parvaneh (Zurich University
of Arts)
Best Short Film, Animated
Winner: Patrick Osborne and Kristina Reed, Feast (Walt Disney
Animation Studios)
Daisy Jacobs and Christopher Hees, The Bigger Picture (National Film and
Television School)
Robert Kondo and Dice Tsutsumi, The Dam Keeper (Tonko House)
Torill Kove, Me and My Moulton (Mikrofilm in co-production with the National
Film Board of Canada)
Joris Oprins, A Single Life (Job, Joris & Marieke)
That's a wrap! What did you think of the results this year?
Watch the awesome performance of Everything is Awesome from The LEGO Movie:
--
From the Movie Gorilla
Tags: oscars and Academy Awards
Add a comment
You need to log in or create an account before you can post a comment.